V dňoch 2. až 4. augusta 2024 sa v Kežmarku uskutočnil už 35. ročník prestížneho medzinárodného stretnutia historických vozidiel Tatranský Veterán. Tento ročník bol skutočne výnimočný, keďže na ňom súťažilo až 54 posádok zo Slovenska, Česka, Nemecka a Švajčiarska. Účastníci predviedli historické vozidlá, ktoré reprezentovali každú dekádu motorizmu od 20-tych až po 80-te roky minulého storočia.
Na trati, ktorá merala 136 kilometrov, sa objavili nielen domáce značky ako Tatra a Škoda, ale aj legendárne európske značky ako Bugatti, Mercedes-Benz, BMW, Ferrari, Porsche, Jaguar, a nechýbali ani americké ikony ako Ford, Chrysler či Cadillac. Najstarším vozidlom podujatia bol Willys Overland z roku 1924, ktorý fascinoval divákov svojim pôvodným pred renovačným stavom a pôvodom z Austrálie.
Jedným z najväčších lákadiel tohto ročníka bol Mercedes-Benz SSK z roku 1928, vozidlo, ktoré sa prvý krát objavilo mimo Nemecka. Toto unikátne auto, z ktorého sa dochovali len štyri kusy, bolo naposledy predané v roku 2004 ako druhé najdrahšie vozidlo na svete. Na Tatranskom Veteráne ho šoféroval bývalý nemecký pretekár Bernd Fusting, dnes už 80-ročná legenda motoristického športu. Ďalším šperkom medzi vozidlami bolo Bugatti 57 SC Atlantic z roku 1935, ktoré svojím art-deco dizajnom pútalo pozornosť divákov i fotografov. Z vozidla existujú len tri dochované kusy a jedno z nich je v zbierke aj známeho módneho návrhára Ralpha Laurena.
Trať pretekov viedla z Kežmarku do obce Hniezdne, kde sa v Nestville Parku konala výstava pre verejnosť. Posádky potom pokračovali malebnými cestami cez Červený Kláštor, Lendak, Tatranskú Kotlinu, Tatranskú Lomnicu a Starý Smokovec, až dorazili do Popradu, kde ich na námestí privítali stovky nadšených fanúšikov. Záverečná časť trate viedla do Kežmarku, kde bol cieľ rallye.
Novinkou tohto ročníka bola večerná prehliadka vozidiel „Súťaž elegancie“ na nádvorí historického Kežmarského hradu. Diváci si mohli vychutnať moderovanú prehliadku tých najkrajších automobilov v podaní Samuela Vanka (šéfredaktor časopisu Veterán). Počas programu vystúpilo jazzové trio Paper Moon Trio, a táto atmosféra dodala celému podujatiu nezabudnuteľný charakter a umocnila jeho eleganciu.
Podujatie malo aj významný medzinárodný rozmer. Nemecký poslanec Carlsten Muller, predseda parlamentného výboru pre automobilovú históriu, diskutoval s predstaviteľmi slovenskej strany o možnostiach ďalšej spolupráce pri zachovávaní technických kultúrnych pamiatok a organizácii budúcich podujatí. Táto spolupráca otvára nové perspektívy pre rozvoj kultúrnych a historických hodnôt spojených s automobilizmom.
Podľa riaditeľa rallye Mareka Môcika sa podujatie vydarilo na jednotku aj napriek nepriaznivému počasiu. „Som veľmi rád, že sa všetky posádky dostali bezpečne do cieľa a že verejnosť prejavila taký veľký záujem o historické vozidlá. Tieto vozidlá sú nielen technickými pamiatkami, ale aj umeleckými dielami, ktoré nám pripomínajú genialitu inžinierov minulých čias,“ povedal Môcik po úspešnom ukončení rallye.
Tatranský Veterán 2024 sa tak zapísal do histórie ako podujatie, ktoré nielenže prinieslo na slovenské cesty tie najkrajšie a najvzácnejšie vozidlá minulého storočia, ale zároveň prehĺbilo medzinárodné väzby a posilnilo povedomie o dôležitosti zachovania automobilového dedičstva.
Tatranský Veterán je viac ako len podujatie pre milovníkov historických vozidiel. Je to prehliadka zručnosti a vytrvalosti posádok, krása a elegancia starých strojov a tiež príležitosť pre návštevníkov spoznať históriu automobilizmu.
ZDROJE:
https://en.wikipedia.org/wiki/Mercedes-Benz_SSK
Fotogalérie a videá z podujatia nájdete na našich sociálnych sieťach:
https://www.facebook.com/tatranskyveteran
Oficiálne video z podujatia:
https://www.youtube.com/watch?v=7B0_oZIpCro